sobota, 16 czerwca 2012

LBD.


Pierwszy egzamin sesji letniej.  Zdecydowanie lepiej i przyjemniej zdaje się egzaminy, gdy za oknem słonko i upał. Również zdecydowanie lepiej i łatwiej jest się ubrać. Tegoroczna zimna była tak upiorna jeśli chodzi o mrozy, że poranne egzaminy były dla mnie zmorą. Trudno było cokolwiek ubrać eleganckiego a jednocześnie tak ciepłego, że nie zamarzałam na kość w drodze na salę egzaminacyjną. Obiecałam sobie, że podczas sesji letniej będę ubierała się elegancko a nie tylko na czarno – jak to było w zimie.
Uważam,  że nieodłączną rzeczą przy zdawaniu jakiegokolwiek egzaminu podczas sesji to elegancki galowy strój.  Nie czarny ale elegancki. Czarny sam w sobie jest w jakimś stopniu taki jest i ubranie w czerni wygląda o wiele odświętniej niż w jakimkolwiek innym. Jednak uważam,  że galowy strój niekoniecznie musi być właśnie tylko czarny, granatowy bądź biało- czarny. To czy strój jest elegancki zależy przede wszystkim od jego kroju i materiału z jakiego jest uszyty.
Przypatrując się wybiegającym z bram szkolnych dzieciom trzymającym w rękach świadectwa jak i studentom czekającym pod salami w czasie sesji ma się wrażenie, że z tej całej grupy osób tylko kilka ma dziś zakończenie roku bądź egzamin. Coraz bardziej zarzucana jest zasada ubierania ‘galowego’ stroju na wszelkiego rozpoczęcia roku jak i jego zakończenia oraz święta. Przede wszystkim zaniedbywane jest już u najmłodszych dzieci w szkołach- nie wymagają tego nauczyciele, rodzice . Być może władze szkół i nauczyciele wymagają jednak brak w ich zachowaniu konsekwencji. Dzieci od najmłodszych lat nie są przyzwyczajone do odświętnego ubierania się na uroczystości więc tak naprawdę nie mają i do końca świadomości, że taki strój to podstawa i nie praktykują takich zasad w dalszych latach. Często być może są uczone, jednak z czasem nie wyrabia się w nich nawyku ubierania ‘na galowo’. Ubranie galowe kojarzy się z czymś niewygodnym, sztywnym i okropnym. A tak wcale nie musi być. Rodzice powinni kupować ubrania dzieciom takie jakie im się podobają ale spełniające zasady stroju galowego. My też nie musimy gnieść się w niewygodnych , gorących, sztywnych marynarkach jeśli takowych nie lubimy. Jest obecnie mnóstwo opcji do wybrania i dopasowania ich do własnych potrzeb.  Można przygotować w szafie jeden, dwa lub trzy zestawy takiego stroju, który w każdej chwili będzie gotowy do ubrania go. Unikniemy wtedy męczących bieganin  po sklepach w ostatniej chwili przed ważną dla nas uroczystością. Pamiętajmy o dres code’dzie- przykrytych ramionach, plecach, odpowiedniej długości sukienki bądź spódnicy i dekoltu mającego umiarkowaną głębokość. Pomimo upału nie możemy pozwolić sobie na brak rajstop, buty z odkrytymi palcami. Dotyczy to również mężczyzn.
 Ajejciu, krytykuję. Tak. Bo z każdą uroczystością rozpoczęciem zakończeniem widzę coraz mniej osób ubranych odświętnie. Nie mogę powiedzieć, że wszyscy bo tak nie jest i być może rodzice dbają początkowo by dziecko nauczyć pewnych nawyków. Jednak widocznie jest to nieskuteczne. A szkoda, bo ubieranie się na galowo na uroczystości jest ładnym i romantycznym zwyczajem niestety coraz częściej zaniedbywanym. 

Powinniśmy mieć w szafie przygotowany również zestaw zw. przeze mnie ‘czarne pudełko’. W ‘czarnym pudełku’ powinno się mieć przygotowane strój na pogrzeb.  Czarny prosty wygodny strój. Elegancki ale i wygodny.


W mojej szafie w przezroczystym futerale wisi mała czarna i  czeka sobie cierpliwie, aż zostanie ubrana. Sukienka jest ciepła ale i nie za gorąca. Prosta w kroju, z okrąglutkim dekoltem, prostą górą i lekuchnymi zaszytymi plisami. Złoty długi zamek podkreśla jej prostotę. Szpilki z różą z przodu to kolejny element studniówkowej stylizacji. Babcine perełki podkreślają charakter sukienki utrzymany w stylu  Audrey Hebpurn.
Miałam zajęcia na uczelni jeszcze przed pisaniem egzaminu, więc na sukienkę zarzuciłam apaszkę w panterkowy print. Stonowana i zielonobeżowa kolorystyka szala podkreśla złoty zamek sukienki. Włosy spięte w strudlę to gwarancja na utrzymanie się fryzury cały dzień.
 


Dress – Zara
Scarf - H&M
Bag – Atmosphere
Brooch - Golden Truffle
Sunglasses – Allegro
Pearls - my Grandma;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz